Konik polski.!

Hodowla.

Ma starożytne pochodzenie, spotykany jest głównie na nizinnych terenach rolniczych na wschód od rzeki San oraz w innych częściach wschodniej Europy, do których był eksportowany. Hodowla konika odbywa się głównie w państwowej stadninie w Jeżewicach, w gospodarstwie Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, gdzie podejmuje się selektywne działania mające na celu utrzymanie cech rasy. Koniki zamieszkują też Białowieski i Roztoczański Park Narodowy. Przypomina Hucuła, nic dziwnego, bo obie rasy pochodzą od Tarpana.

Użytkowanie. 

Nadaje się do wszystkich prac rolnych. Chociaż niegdyś koniki były własnością drobnych gospodarzy, zaczęły zanikać na początku XIX w. z powodu pojawienia się większych koni pociągowych. Od momentu wszczęcia programu ratowania rasy liczba koników wzrosła. Są doskonałymi kucami dla dzieci za sprawą bardzo cierpliwego i gotowego do lekkiej pracy charakteru. Nadają się również do pracy zaprzęgowej.

        http://kontakt24.tvn.pl/artykul,ostoja-konikow-polskich,80613.html

O koniku. 

Jest wytrzymałym, łagodnym, długowiecznym koniem. Jest nadzwyczaj płodny, odporny na choroby i trudne warunki utrzymania. Dzięki domieszkom czystej krwi arabskiej konik poprawił swą prezentację i atrakcyjność. To typowy kuc – twardy i odporny, ekonomiczny w żywieniu. Eksterierowo zachował niektóre cechy tarpana i prawie zawsze występuje w myszatym umaszczeniu z ciemną pręgą grzbietową oraz poprzecznymi pręgami na mało wyraźnym kłębie (dolne partie kończyn mogą być czarne). Ma głowę o ładnych proporcjach i prostym profilu, małe uszy i pełne życia oczy. Grzywę i grzywkę o grubych, gęstych włosach. Szyja jest krótka, prosta i muskularna, nisko osadzona. Łopatki są stromo ustawione i odpowiedzialne za słabą akcję, ale wygodne do pracy w zaprzęgu. Zwierzę posiada zwartą oraz mocną budowę, dobrą głębokość w popręgu, opadający, skośny zad i nisko osadzony ogon. Nogi krótkie i silne, o dobrej kości i twardym rogu kopytowym. Wzrost do 130 cm.

Konik polski miał wpływ na polskie i rosyjskie rasy koni. Dla rolników z równin jest równie ważny, jak hucuł dla rolników z terenów górzystych.

Konik polski sprawnie porusza się wszystkimi trzema chodami i jest świetnym wierzchowcem dla dzieci.

Dodaj komentarz