Koń angloarabski.!

Początki.

Ta szlachetna rasa koni powstała w wyniku krzyżowania dwóch dominujących ras – pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej. Rasa oryginalnie pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie wykształciła się na przełomie XVIII i XIX wieku poprzez krzyżowanie folblutów z arabami. Francuskie państwowe stadniny zajmowały się hodowlą angloarabów od połowy XIX wieku. i samodzielnie wykreowały się na te, które odnoszą wielkie sukcesy w tej dziedzinie.

http://saefgwefigui.blogspot.com/2007/12/ko-angloarabski.html

Ciekawostka.

Angloarab musi mieć w sobie co najmniej 25% czystej krwi arabskiej. Najczęstsza metoda krzyżowania polega na stanówce, w której bierze udział ogier czystej krwi arabskiej oraz klacz pełnej krwi lub angloarabska. Potomstwo powinno skupiać w sobie najlepsze cechy obu ras macierzystych.

Potomstwo arabskiej klaczy i angielskiego ogiera jest znacznie mniejsze i ma niższą wartość rynkową niż źrebię arabskiego ogiera i angielskiej klaczy, gdyż konie te należą do jednych z najbardziej znanych ras na świecie.

Charakter, zdolności, wygląd i budowa.

Koń angloarabski powinien mieć szybkość i klasę obu ras jednocześnie, a przy tym posiadać odporność i wytrzymałość araba. Koń ten stał się jednym z najsprawniejszych koni sportowych i wyścigowych, który oprócz wybitnych zdolności do galopu, wykazuje również ogromny talent w skokach. Ta elegancka rasa, oprócz wielu cech charakteryzujących konie wierzchowe, ma także gorący temperament, który może zostać poskromiony przez doświadczonego jeźdźca.

Angloarab jest przeważnie wyższy od konia czystej krwi arabskiej i mierzy od 155 do 167,5 cm. Powinien przyciągać wzrok klasą i zgrabną sylwetką. Jego szlachetnie ukształtowana głowa ma wygląd zbliżony do głowy konia arabskiego, lecz bez nadmiernie wklęsłego profilu. Generalnie sylwetką na przypominać folbluta, ale o nieco masywniejszej budowie. Szyja powinna być proporcjonalnej długości oraz ładnie wygięta od karku do kłębu. Nogi powinny mieć idealną budowę, z mocnymi ścięgnami, dobrą kością, mocnymi stawami i odpowiednio uformowanymi, twardymi kopytami.

Angloaraby w sposób naturalny wspaniale się poruszają, mają swobodną, płynna, o długim wykroku akcję. Zwykle są gniade, karogniade lub kasztanowate lecz mogą występować w dowolnej maści. Miewają również białe odmiany.

Dodaj komentarz