Koń fryzyjski.!

Historia.

Pochodzą z Holandii, a wywodzą się od prymitywnego konia leśnego. Niejednokrotnie były przedstawiane w dziełach starych holenderskich mistrzów pędzla jako te, które niosły na swoim grzbiecie rycerzy do bitwy. W istocie były popularnymi wierzchowcami rycerskimi z  powodu dumnego sposobu noszenia się, ekstrawaganckiej akcji z wysokim unoszeniem nadgarstków oraz niezwykłej siły w stosunku do niewielkich rozmiarów. Podczas hiszpańskiej okupacji Holandii w latach 1568 – 1648 konie fryzyjskie otrzymały domieszkę krwi iberyjskiej, co zwiększyło jakość i szlachetność rasy.

XV i XVI wieku fryzyjskie wierzchowce były używane w szkołach jazdy we Francji i Hiszpanii, gdzie wykonywały ćwiczenia zaliczane do Houte Ecole.

                                 http://natala12345pp.pinger.pl/m/5930167

Wygląd.  

Fryz jest koniem o spokojnym temperamencie. W kłębie osiąga 150 cm – 175 cm . Jego cechą charakterystyczną jest mocna łopatka, grzywa i gęsty ogon, głowa jest wydłużona, o krótkich uszach. Szczotki pęcinowe są bujne, a kopyta z ciemno zabarwionego, twardego rogu. Takie cechy budowy jak właśnie skośna, mocna łopatka, mocno zabudowany zad, szeroka klatka piersiowa, wysoko osadzona szyja i skłonności do naturalnego ganaszu (ustawienie głowy) umieszczają fryzy w grupie koni ras barokowych (koń andaluzyjski, lusitano, lipicański). Fryzyjczyki posiadają także bujne, długie grzywy i ogony, co w połączeniu z karą, błyszczącą sierścią sprawia, że przykuwają wzrok, zwłaszcza kiedy znajdują się w ruchu. Umaszczenie wyłącznie kare.

Dodaj komentarz